Uroczystość uświetnił Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji jak również członkowie Zarządu oraz Rady Nadzorczej NASK SA oraz dyrekcja NASK Państwowego Instytutu Badawczego, Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) oraz izb branżowych.

 

Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski w swoim wystąpieniu nawiązał do bezpieczeństwa, jako jednego z priorytetów działania administracji, a także do tworzenia coraz lepszych rozwiązań, ułatwiających pracę i edukację obywatelom.
- Jest to jeden z wzorców, który warto rozpowszechniać, jeśli chodzi o budowę tego typu obiektów bo nie wszystkie wykorzystywane przez administrację publiczną są tak nowoczesne (…) W Data Center NASK SA bije także serce #OSE. Tu znajduje się węzeł centralny – powiedział Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski.

 

- Data Center NASK SA to odpowiedź na lawinowy wzrost liczby danych i rosnące zapotrzebowanie sektora publicznego i prywatnego – powiedział do zebranych Jarosław Tyc, prezes Zarządu NASK SA.

 

Jednocześnie na ręce Grzegorza Czerwińskiego, Dyrektora Pionu Inwestycji NASK SA, który pełnił rolę generalnego wykonawcy, Prezes Jarosław Tyc złożył podziękowanie dla wszystkich pracowników i współpracowników NASK SA zaangażowanych w budowę DC Praga Pn.

 

O sukcesie DC Praga Pn. świadczy fakt, że zaledwie w kilka miesięcy od komercyjnego udostępnienia obiektu, z prawie 1 000 m2 powierzchni kolokacyjnej dostępnej w 4 niezależnych komorach, ponad 40% zostało sprzedane. Spółka prognozuje, że do końca IV kw. 2019, wskaźnik zajętości powierzchni wzrośnie do 50%.


Ale DC Praga Pn. to coś więcej niż kolejne centrum przetwarzania danych w Polsce. DC Praga Pn. to bezpieczeństwo danych do potęgi 7 czyli koncepcja zapewnienia Klientom bezpieczeństwa wielowymiarowego: technologicznego, zasilania, fizycznego, przeciwpożarowego, warunków środowiskowych, ekologicznego oraz ciągłości działania.

 

Bezpieczeństwo danych do potęgi 7
Bezpieczeństwo technologiczne zapewnia m.in. zgodność DC ze standardem Rated 3, 3 niezależne przyłącza światłowodowe z odrębnymi wejściami do budynku, neutralność telekomunikacyjna obiektu czy wreszcie pełna redundancja kluczowych urządzeń.
Bezpieczeństwo zasilania to 1.6 MW mocy IT, 2 niezależne przyłącza energetyczne od 2 niezależnych dostawców, redundantny system podtrzymania zasilania oraz pierwsza w Polsce instalacja podtrzymania zasilania oparta o baterie Li-Ion.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe zapewnia system wczesnej detekcji i sygnalizacji pożaru oraz system gaśniczy oparty o neutralny ekologicznie, bezpieczny dla ludzi i sprzętu gaz obojętny IG-100. W trosce o kolokowane urządzenia zastosowane zostały dysze wyposażone w tłumiki akustyczne.
Bezpieczeństwo warunków środowiskowych zapewnia redundantny system klimatyzacji precyzyjnej, cechujący się wysoką energooszczędnością dzięki technologii Freecoolingu oraz zastosowaniu ciepłych i zimnych korytarzy.
Bezpieczeństwo ekologiczne to aktywne wykorzystanie ciepła wytworzonego przez urządzenia zainstalowane w DC na potrzeby ogrzewania budynku biurowego NASK SA oraz proces utylizacji zużytego sprzętu i segregacji odpadów.

 

Bezpieczeństwo ciągłości działania naszych Klientów to w pierwszej kolejności stabilność właścicielska NASK SA. To ponadto 2 własne Data Center i kompleksowe portfolio rozwiązań dla Klientów o szczególnych potrzebach w zakresie utrzymania ciągłości ich działania.
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE)

 


DC Praga Pn. to również centralny węzeł Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), zapewniającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu. Oznacza to, że w DC Praga Pn. spotykają się wszystkie połączenia i systemy, które mają wpływ na całą sieć OSE. To również w tym miejscu zlokalizowana będzie infrastruktura, która zapewni nie tylko szybki i bezpieczny Internet dla szkół, ale również kolejne elementy tego projektu takie jak aplikacje, usługi, e-podręczniki.
Pierwszym etapem wprowadzenia projektu OSE jest podłączenie wszystkich szkół w Polsce do szybkiego, bezpiecznego i darmowego Internetu. To nastąpi do końca 2020 roku. Już teraz z sieci podłączonej w ramach projektu OSE, korzysta ponad 3 tysiące szkół, a ponad 3 tysiące kolejnych placówek ma wykonane wszystkie instalacje i w najbliższym czasie również będzie korzystało z tej usługi. Kolejny etap to wprowadzanie usług, pomocy dydaktycznych, aplikacji, które dzięki infrastrukturze znajdującej się w DC Praga Pn. będą spełniały najwyższe standardy bezpieczeństwa.

 

Napisali o nas:
https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/tutaj-bije-serce-ose--uroczyste-otwarcie-dc-praga-pn-nask-sa  
https://regiony.tvp.pl/44550300/na-warszawskiej-pradze-otwarto-centrum-przetwarzania-danych-nask 
http://wgospodarce.pl/informacje/68761-nask-otwiera-nowy-rozdzial-tu-bedzie-serce-ose  
https://www.rdc.pl/informacje/centrum-przetwarzania-danych-na-pradze-otwarte-zobacz  
https://twitter.com/mc_gov_pl  
https://www.facebook.com/NASKpl/photos/a.1644425782554854/2303879879942771/?type=3&theater  
https://www.dzieje.pl/edukacja/otwarto-nowe-centrum-przetwarzania-danych-nask-dla-szkol  
https://www.telko.in/nowe-data-center-nask-rusza-oficjalnie  
https://www.youtube.com/watch?v=UKJHluWWCHw 

005-secure-shield nask logo
Witaj, strona NASK SA wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.