Chcielibyśmy poinformować, że pod koniec maja 2023 r. podpisaliśmy z EXATEL porozumienie o współpracy na rzecz budowy cyberodporności sektora mediów. Działanie to było skutkiem ataków na infrastrukturę kluczowych portali informacyjnych w Polsce. Jak wspomniał w trakcie przemówienia otwierającego minister Paweł Lewandowski, minister Janusz Cieszyński zwrócił się z prośbą do zarządów EXATEL i NASK S.A. o wsparcie tych podmiotów w usuwaniu skutków ataku i zaproponowaniu rozwiązań mitygujących podobne ryzyka w przyszłości. W ciągu kilku godzin pracownicy obu Spółek zaproponowali rozwiązania, które na późniejszym etapie mogą być wdrażane przez zainteresowane podmioty.

 

W Preambule porozumienia wskazano, że „mając na uwadze, że zarówno EXATEL jak i NASK S.A. są podmiotami działającymi w zakresie ICT i posiadającymi własną infrastrukturę oraz potencjał technologiczny, świadczącymi również usługi Internetu światłowodowego oraz zapewniającymi bezpieczeństwo sieci, Strony postanawiają na mocy Porozumienia nawiązać strategiczną współpracę”.

 

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślił, że jest bardzo zadowolony, że podmioty na co dzień konkurujące ze sobą w zakresie świadczonych usług cyberbezpieczeństwa, w tak krótkim czasie doszły do porozumienia i zaproponowały wspólne rozwiązanie. Zdaniem ministra Cieszyńskiego „współpraca NASK S.A. i EXATELA na rzecz rozwoju cyberbezpieczeństwa jest wyrazem profesjonalizmu i troski o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu kooperacji jest najlepszym potwierdzeniem, że cyberbezpieczeństwo jest obszarem współpracy, a nie rywalizacji biznesowej. Wspólne działania pozwalają na adaptację różnych doświadczeń, które adresują najważniejsze ryzyka. Pragniemy w tym miejscu podziękować Pracownikom obu Spółek za sprawną i efektywną współpracę w ramach tego projektu.

Paweł Szymczak, Prezes Zarządu NASK S.A.

Kamil Mroczka, Członek Zarządu NASK S.A.

Karol Pietras, Członek Zarządu NASK S.A.

 

005-secure-shield nask logo
Witaj, strona NASK SA wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.