W ramach XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu Pan Karol Pietras – Członek Zarządu NASK S.A. prowadził debatę pn. Cyberataki na infrastrukturę krytyczną – rosnący trend wśród cyberprzestępców.

 

Eksperci dyskutowali na temat skutków związanych z atakami cybernetycznymi na infrastrukturę krytyczną jak również na podmioty prywatne.

 

„Cyberprzestrzeń stanowi układ nerwowy i system kontrolny naszego kraju. Dlatego zdrowe funkcjonowanie cyberprzestrzeni jest kluczowe dla naszej ekonomii i naszego bezpieczeństwa narodowego” – przekonywał Karol Pietras, członek Zarządu Spółki NASK S.A przypominając, iż infrastruktura krytyczna budowana jest zarówno przez publiczne, jak i prywatne podmioty.

 


Dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasz Wojewoda zauważył, że w myśl polskich przepisów pojęcia operatora usługi kluczowej i operatora infrastruktury krytycznej są rozłączne. Stąd, jak wskazał, potrzeba zastanowienia się nad regulacjami, które uczynią system cyberbezpieczeństwa bardziej spójnym, by poziom zabezpieczeń był optymalny i odpowiedni dla każdego operatora.

 

 


„Warto pomyśleć, czy nie pora, żebyśmy z podejścia operatora przeszli na podejście ukierunkowane na zabezpieczenie całego systemu infrastruktury krytycznej – czyli tej, która dostarcza zasoby niezbędne do bezpiecznego funkcjonowania państwa” – powiedział dyr. Wojewoda.

 

 

Skutki ataku na infrastrukturę informatyczną w perspektywie czasu mogą być ogromne i trudne do przewidzenia, dlatego nie powinniśmy oszczędzać na ochronie naszej infrastruktury.

 

 

Spółka NASK S.A. oferuje swoim klientom skuteczne metody ochrony oparte o rozwiązania własne, jak i zewnętrznych dostawców. W ramach dyskusji podnoszono również postulat związany z rolą pełnomocników ds. cyberbezpieczeństwa funkcjonujących w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla infrastruktury krytycznej.

 

 

W debacie podkreślano także konieczność współpracy międzynarodowej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

 

 

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1419839%2Ccyberataki-na-infrastrukture-krytyczna-sa-coraz-bardziej-wyrafinowane

 

 

005-secure-shield nask logo
Witaj, strona NASK SA wykorzystuje pliki cookies do analityki (google analytics, facebook) na zasadach określonych w polityce prywatności.
Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, prosimy Cię o wyłączenie obsługi cookies w przeglądarce lub opuszczenie strony.